Vítá Vás

PIZZERIE FORTUNA

Reservation

You can order takeaway / delivery | Ostrava - Zábřeh

If you want to take your family out for traditional homemade Czech cuisine, then our restaurant is the perfect choice. Come by our restaurant, PIZZERIE FORTUNA, and enjoy tasty dishes from our amazing chefs! You can also enjoy Italian food at our restaurant. Take a seat outside and soak up a pleasant evening with your family in our relaxed outdoor seating area. No matter what the weather is like, you can easily cool off in our air-conditioned areas.

A restaurant with kids corner

Our Czech cuisine gives you authentic traditional dishes to enjoy. We're popular for our excellent specialties and excellent gourmet food. You can indulge in our warm and fluffy pancakes and our waffles any time or as a dessert to finish off your meal. So come by for a delicious lunch or dinner. Calling all food bloggers! Get a great dish, take a photo and share it with your friends with our free WiFi. Our kids corner is a fun and safe space for your little ones – our youngest guests always look forward to their next visit.

For special dietary needs

We take pride in providing great food tailored to every diner, so try one of our vegetarian specialties, you'll love it! We'd like to make it as easy as possible for you to have a stress-free dining experience – your health, and tastebuds, are our number one priority.

For your convenience we also have a delivery service

Please use our free parking spaces for customers. To ensure you get a table, make your reservation with us today. By contacting us via telephone by calling +420734412559 or e-mail classicpark@startronic.cz you can reserve your table today. We take contactless payments, Apple Pay, MasterCard, vouchers, Maestro, debit card and VISA, although if you don't have your card with you, we also accept cash payments. Of course you could also use our delivery service or place your order for takeaway and enjoy your meal in the comfort of your own home. For a catering service you can get in touch with us today. We also host private events, simply contact us for further information. We are also available as a wedding venue and are known to host beautiful wedding parties, so we look forward to making your big day extraordinary. Come by for a bite to eat from 11:00 to 22:00, we're open everyday.

Location

Show Map

Your IP address will be sent to Google Maps.

Výškovická 2526, 700 30 Ostrava - Zábřeh, Czech Republic

Make your reservation

+420734412559

Send your reservation request using the adjacent form and we will get back to you as soon as possible.

Please enter your name.
Please enter your e-mail address. Please enter a valid email address
Please enter your phone number. Please enter a valid phone number
Please enter a desired date.
Please enter a desired time.
Please enter the number of people.
Please enter your message.
Your reservation request has been sent. We will get back to you soon.
Failed to send reservation request.

Our opening times

Monday
11:00 AM – 10:00 PM
Tuesday
11:00 AM – 10:00 PM
Wednesday
11:00 AM – 10:00 PM
Thursday
11:00 AM – 10:00 PM
Friday
11:00 AM – 10:00 PM
Saturday
11:00 AM – 10:00 PM
Sunday
11:00 AM – 10:00 PM

Available payment options

About Us

🍝 Pravá Italská restaurace 🍕

🍝 Pravá Italská restaurace 🍕

Naše restaurace nabízí prvotřídní kuchyni 🍴 která se zaměřuje na italská jídla a pizzu 🍕 V nabídce máme velké množství nealkoholických ☕️, i alkoholických 🥃 nápojů, drinků a míchaček 🍹
🏰 Dětský koutek 🏰

🏰 Dětský koutek 🏰

Pro rodiče s dětmi máme připravený dětský koutek plný hraček 🧸 omalovánek a pohádek. Vaše děti si to u nás zamilují!
Komfortní servis

Komfortní servis

Disponujeme příjemným klimatizovaným ❄️ vnitřním posezením a také venkovním posezením ☀️ kde si můžete užit trochu sluníčka a popovídat si s přáteli. U nás můžete zaplatit nejen hotovostí 💰 ale i platební kartou 💳, pomocí apple pay nebo dokonce stravenkami.
Jídlo s sebou nebo až k Vám do domu

Jídlo s sebou nebo až k Vám do domu

Naše prostory nabízíme také k pronájmu pro pořádání soukromých či firemních akcí, popřípadě svatební hostiny👰
Námi nabízené jídla si můžete telefonicky  objednat na čísle 📞 +420 734 412 559 a vyzvednout osobně, popřípadě si jídlo můžete nechat dovézt 🚗 až k Vám domů.
❗️ Online objednávky zde ❗️
Catering bez starostí

Catering bez starostí

Plánujete oslavu a veškeré starosti byste chtěli přenechat na někoho jiného? U nás jsme Vám schopni připravit občerstvení v podobě rautu anebo švédských stolů. Pakliže oslavu plánujete na jiném místě, než je naše provozovna, tak se nemusíte obávat, protože catering Vám dokážeme připravit, kdekoliv si řeknete. Pro více informací kontaktujte naši obsluhu nebo e-mailem na catering@startronic.cz

Our services

Everything at a glance

Send us your message

Please enter your name.
Please enter your e-mail address. Please enter a valid email address
Please enter your phone number. Please enter a valid phone number
Please enter your subject.
Please enter your message.
Your message has been sent. We will get back to you soon.
Failed to send Message.
Twitter_Logo_Blue